Varhaiskasvatuspaikat

Oulaisten kaupungilla on tarjota lapsille varhaiskasvatuspaikkoja perhepäivähoidossa ja päiväkodeissa. Tämän lisäksi kaupungissa on yksityisiä päiväkoteja, joista kaupunki ostaa ostopalveluna varhaiskasvatuspaikkoja.

LAUKKALINNAN PÄIVÄKOTI

Hakakatu 28 A
86300  OULAINEN

laukkalinnanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin vt. johtaja Reetta Lievonen
p. 044 4793672
reetta.lievonen@oulainen.fi

Varajohtaja Päivi Knuutila
p. 044 4793616
paivi.knuutila@oulainen.fi

Päiväkodissa on 91 hoitopaikkaa, joista 21 esiopetuspaikkaa.

Päiväkodissa tarjotaan vuorohoitoa sitä tarvitseville perheille. Mikäli lapsen hoidon tarve alkaa ennen klo 6.30 ja päättyy klo 17.00 jälkeen, lapsi aloittaa/lopettaa hoitopäivänsä Pirpanoilla. Talon sisällä henkilökunta huolehtii lapsen siirroista ryhmästä toiseen.

Ryhmät:
Taaperot 1-3 v.,
p.044 4793674, taaperot@oulainen.fi

Vekarat 3-5 v.,
p. 044 4793675, vekarat@oulainen.fi

Viikarit 3-5 v.,
p. 044 4793677, viikarit@oulainen.fi

Tenavat, esiopetusryhmä,
p. 044 4793673, tenavat@oulainen.fi

Pirpanat, vuorohoitoryhmä,
p. 044 4793247, pirpanat@oulainen.fi 

 


METSOLAN PÄIVÄKOTI

Kaarikatu 46
86300  OULAINEN

metsolanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin vt. johtaja Helena Sakko
p. 044 4793665
helena.sakko@oulainen.fi 

Varajohtaja Tiina Ollikainen
p. 044 4793615
tiina.ollikainen@oulainen.fi

Metsolan päiväkodissa on 75 hoitopaikkaa, joista 21 esiopetuspaikkaa. Päiväkoti on avoinna klo 6.30–17.00 välisenä aikana.

Ryhmät:
Hiiret 1-3v, 
p. 044 4793670, hiiret@oulainen.fi

Karhut 3-4v,
p. 044 4793671, karhut@oulainen.fi

Oravat 4-5v,
p. 044 4793668, oravat@oulainen.fi

Jänikset, esiopetusryhmä,
p. 044 4793669, janikset@oulainen.fi


PERHEPÄIVÄHOITO

Perhepäivähoito on kodinomaista ja yksilöllistä hoitoa hoitajan kodissa tai lapsen kotona.

Pääsääntöisesti kunnalliset perhepäivähoitajat työskentelevät omassa kodissaan. He voivat hoitaa yhteensä neljää kokoaikaista lasta sekä yhtä puolipäivähoidossa olevaa esikoululaista. Hoitajan omat lapset lasketaan mukaan lapsilukuun. Hoitajan kodissa tapahtuvassa kunnallisessa perhepäivähoidossa on 20 hoitopaikkaa.

Yksityistä perhepäivähoitoa, jossa perhe palkkaa itse hoitajan, tuetaan Oulaisissa kuntalisällä. Lisätietoja kohdasta yksityisen hoidon tuen kuntalisä.

Palvelusetelillä toimivia yksityisiä perhepäivähoitajia on myös saatavilla kunnallisten perhepäivähoitajien lisäksi, ja heidän yhteystietonsa saa ottamalla yhteyttä varhaiskasvatustoimistoon.

 

YKSITYINEN VARHAISKASVATUS

Oulaisten kaupungin hyväksymä palveluntuottaja Emilio Kids Oy.

Palvelusetelillä järjestetyssä Emilio Kids Oy:n varhaiskasvatuksessa peritään samat maksut kuin kunnan järjestämästä vastaavasta varhaiskasvatuksesta.

PÄIVÄKOTI EMILIA

Revonkatu 1 B-talo
86300 Oulainen

Päiväkodin johtaja Pia Kankaanpää
p. 040 5531777
emilia@emilio.fi 

Ryhmät:
Eepula 1-3 v.
p. 040 5531777, emilia@emilio.fi

Elmeri 3-4 v.
p.040 5531777, emilia@emilio.fi 

Elmiina 4-6 v. 
p. 040 8387310, emilia@emilio.fi


PÄIVÄKOTI TUUTIKINTUPA

Haapavedentie 800
86510 Matkaniva

1-6 v. 
p. 040 5077599, tuutikki@emilio.fi