Nuorisopalvelut

Oulaisten nuorisopalvelut sijaitsevat osoitteessa Lautatarhankatu 7 B.

Toimistolla palvelee liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja Sanna Mäyrä, p. 044 4793272, sanna.mayra@oulainen.fi

Nuoriso-ohjaaja Samuli Tikkasen löydät Nuorisotila Nuoppikselta tai ti-ke toimistolta. Samuli tekee töitä myös yläkoululla tiistaisin. Jelppiverkon työntekijät palvelevat nuorisotila Nuoppiksella tai toimistolla.

Nuoriso-ohjaaja Pekka Ylivainio työskentelee Nuorisotila Nuoppiksella ti-ke. 

Nuorten osallisuutta ja vaikuttamismahdollisuuksia parantaa Oulaisten Nuorisovaltuusto. Lisäksi voit vaikuttaa nuorten ja paikkakunnan asioihin nuortenideat.fi.

Nuorisopalvelut kuuluvat sivistys- ja hyvinvointilautakunnan hallintoon.

Liikunta-nuoriso- ja kulttuuripalveluiden avustussääntö päivitetty, kts. liite alta!


Nuorisopalveluiden tavoitteena on:

  1. edistää nuorten osallisuutta ja vaikuttamismahdollisuuksia sekä kykyä ja edellytyksiä toimia yhteiskunnassa;
  2. tukea nuorten kasvua, itsenäistymistä, yhteisöllisyyttä sekä niihin liittyvää tietojen ja taitojen oppimista;
  3. tukea nuorten harrastamista ja toimintaa kansalaisyhteiskunnassa;
  4. edistää nuorten yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa sekä oikeuksien toteutumista; sekä
  5. parantaa nuorten kasvu- ja elinoloja.

Tavoitteen toteuttamisessa lähtökohtina ovat:

  1. yhteisvastuu, kulttuurien moninaisuus ja kansainvälisyys;
  2. kestävä kehitys, terveet elämäntavat sekä ympäristön ja elämän kunnioittaminen;
  3. monialainen yhteistyö 

Nuorisopalvelut

os. Lautatarhankatu 7 B, 86300 Oulainen

Liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja Sanna Mäyrä (opintovapaalla 22.2.-31.5.2021)
p. 044 4793272, sanna.mayra@oulainen.fi

vs. liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja Salla-Mari Toppila 31.5.2021 saakka

p. 044 4793 272, salla-mari.toppila@oulainen.fi

Nuoriso-ohjaaja Samuli Tikkanen
p. 044 4793273, samuli.tikkanen@oulainen.fi

Nuoriso-ohjaaja Pekka Ylivainio 
p. 044 4793276, pekka.ylivainio@oulainen.fi

Jelppiverkon koordinaattori Heli Somero
p. 044 4793260, heli.somero@jelppiverkko.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä Minna Rautioaho
p. 044 4793275, minna.rautioaho@jelppiverkko.fi

Yksilövalmentaja Katja Lapinkangas
p. 044 4793270, katja.lapinkangas@jelppiverkko.fi