Varhaiskasvatuspaikat

Oulaisten kaupungilla on tarjota lapsille varhaiskasvatuspaikkoja perhepäivähoidossa ja päiväkodeissa. Tämän lisäksi kaupungissa on yksityisiä päiväkoteja, joista kaupunki ostaa ostopalveluna varhaiskasvatuspaikkoja.

 

LAUKKALINNAN PÄIVÄKOTI

Laukkalinnan päiväkoti: Hakakatu 28 A

laukkalinnanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin johtaja Tiina Syrjämäki
p. 044 4793672, tiina.syrjamaki@oulainen.fi

Varajohtaja Päivi Knuutila
p. 044 4793616, paivi.knuutila@oulainen.fi

Päiväkodissa on 91 hoitopaikkaa, joista 21 esiopetuspaikkaa.

Päiväkodissa tarjotaan vuorohoitoa sitä tarvitseville perheille. Mikäli lapsen hoidon tarve alkaa ennen klo 6.30 ja päättyy klo 17.00 jälkeen, lapsi aloittaa/lopettaa hoitopäivänsä Pirpanoilla. Talon sisällä henkilökunta huolehtii lapsen siirroista ryhmästä toiseen.


Ryhmät:
Taaperot 1-3 v.,
p.044 4793674, taaperot@oulainen.fi

Vekarat 3-5 v.,
p. 044 4793675, vekarat@oulainen.fi

Viikarit 3-5 v.,
p. 044 4793677, viikarit@oulainen.fi

Tenavat, esiopetusryhmä,
p. 044 4793673, tenavat@oulainen.fi

Pirpanat, vuorohoitoryhmä,
p. 044 4793247,  pirpanat@oulainen.fi 

Naperot, vuorohoitoryhmä,
p. 044 4793676

Ajankohtaista päiväkodissamme:

 


METSOLAN PÄIVÄKOTI

Metsolan päiväkoti: Kaarikatu 46

metsolanpaivakoti@oulainen.fi

Päiväkodin johtaja Merja Korkiakoski
p. 044 4793665, merja.korkiakoski@oulainen.fi 

Varajohtaja Helena Sakko
p. 044 4793615, helena.sakko@oulainen.fi

Metsolan päiväkodissa on 75 hoitopaikkaa, joista 21 paikkaa päiväkodissa esiopetusta saaville lapsille. Päiväkoti on avoinna klo 6.30–17.00 välisenä aikana.
 

Ryhmät:
Hiiret 1-3v, 
p. 044 4793670, hiiret@oulainen.fi

Karhut 3-4v,
p. 044 4793671, karhut@oulainen.fi

Oravat 4-5v,
p. 044 4793668, oravat@oulainen.fi

Jänikset, esiopetusryhmä,
p. 044 4793669, janikset@oulainen.fi

Ajankohtaista päiväkodissamme:

 


PERHEPÄIVÄHOITO

Perhepäivähoito on kodinomaista ja yksillöllistä hoitoa hoitajan kodissa tai lapsen kotona.

Pääsääntöisesti kunnalliset perhepäivähoitajat työskentelevät omassa kodissaan. He voivat hoitaa yhteensä neljää kokoaikaista lasta sekä yhtä puolipäivähoidossa olevaa esikoululaista. Hoitajan omat lapset lasketaan mukaan lapsilukuun. Hoitajan kodissa tapahtuvassa kunnallisessa perhepäivähoidossa on 31,5 hoitopaikkaa.

Kunnallisen perhepäivähoitajan voi saada lasten omaan kotiin, jos perheessä on vähintään neljä alle kouluikäistä lasta. 
Kolmiperhehoidossa voidaan hoitaa useamman perheen lapset yhdessä (enintään neljä ja puoli lasta), esimerkiksi vuorotellen lasten omissa kodeissa.

Yksityistä perhepäivähoitoa, jossa perhe palkkaa itse hoitajan, tuetaan Oulaisissa kuntalisällä. Lisätietoja kohdasta yksityisen hoidon tuen kuntalisä
 


YKSITYINEN VARHAISKASVATUS

Oulaisten kaupunki ostaa ostopalveluna yksityistä varhaiskasvatusta Emilio Kids Oy:ltä

Ostopalveluna järjestetyssä varhaiskasvatuksessa peritään samat maksut kuin kunnan järjestämästä vastaavasta varhaiskasvatuksesta.

Yhteistiedot:

Päiväkoti Emilia

Revonkatu 1 B-talo, 86300 Oulainen

Ryhmät:
Eepula 1-3 v.
p. 0407359410, eepula@emilio.fi

Elmeri 3-4 v.
p.0405531777, elmeri@emilio.fi 

Elmiina 4-6 v. 
p. 0408387310, elmiina@emilio.fi


Päiväkoti Tuutikintupa

Haapavedentie 800, 86510 Matkaniva

1-6 v. 
p. 0405077599, tuutikki@emilio.fi 

 

Lisätietoja:

Varhaiskasvatusjohtaja Anne Järvenpää
p. 044 4793287, anne.jarvenpaa@oulainen.fi