Hankkeet

Oulaistelaisia yrityksiä koskevia hankkeita: 

Oulaisten WetoWoima 

Hankkeen tavoitteet: Saada oulaistelaisiin uskoa ja luottamusta kaupungin mahdollisuuksista ja siitä, että Oulaisissa on hyvä asua ja yrittää. 

Hanke päättyy: 10/2021

Hallinnointi: Oulaisten kaupunki

Yhteystiedot: Hankekoordinaattori Sirpa Nevanperä, sirpa.nevanpera (at) oulainen.fi, p. 044 4793207

WetoWoima -hankkeen talkootyölomakkeet löytyvät tämän linkin takaa.

Tai tästä:  Liite H Vastikkeetta tehdyn työn tuntikirjanpito Mavin lomake (xls, 85 kt)

Hankkeen mahdolliset yksityisrahat voi osoittaa Oulaisten kaupungin tileille: 

- FI36 5313 0120 0000 14 OP

- FI39 2136 1800 0602 21 Nordea

- FI86 8000 1400 8608 97 Danske Bank

- FI03 4754 0010 0496 90 POP

Maksuihin selvästi viesti WetoWoima -hanke tai viite 163015. 

Digitaalinen tehdasinfrastruktuuri

Hankkeen tavoitteet: Digitaalisen infrastruktuurin kehittämiseen erikoistuneen pysyvän älykkään ympäristön toteuttaminen Ylivieskaan ja yleisesti Pohjois-Pohjanmaalle. 

Hanke päättyy: 6/2021

Hallinnointi: Centria

Yhteystiedot: TKI-päällikkö Marjo Heikkilä, marjo.heikkila(at)centiria.fi, p. 044-449 2507 

Maakunnallinen omistajanvaihdospalvelu

Hankkeen tavoitteet: Hanke edistää uudenlaista yrittäjyyttä edistävien toimintaympäristöjen ja palveluiden kehittämistä sekä tehostaa yritysneuvontapalveluita. Yrityskauppa tai sukupolvenvaihdos. 

Hanke päättyy: 12/2022

Hallinnointi: Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Yhteystiedot: kehityspäällikkö / projektipäällikkö Paula Pihlajamaa, puh. 050 439 9808, paula.pihlajamaa@yrittajat.fi 

My Way 2 

Hankkeen tavoitteet: Järjestetään kokonaisvaltaista hyvinvointia sekä työnhakuvalmiuksia edistäviä valmennuksia ja työpajoja. Lisäksi hanke järjestää työntekijöiden ja työnantajien kohtaamis- eli rekrytapahtumia.

Hanke päättyy: 3/2022

Hallinnointi: Centria

Yhteystiedot: projektipäällikkö Maija-Riitta Vuoti, p. 040 357 9598, maija-riitta.vuoti@centria.fi

Peili

Hankkeen tavoitteet: Parannetaan erityisesti alueen yritysten osaavan työvoiman saatavuutta sekä vaikutetaan elinkeinorakenteen monipuolistumiseen sekä asukasmäärän ja elinvoiman kehittymiseen positiivisesti. 

Hanke päättyy: 05/2022

Hallinnointi: Raahen seutukunnan kehittämiskeskus

Yhteystiedot: elinkeino- ja kehitysjohtaja Jarmo Soinsaari, p. 044 479 3208, jarmo.soinsaari@oulainen.fi 

Monikampus

Hankkeen tavoitteet: Kehitetään ja tarjotaan alueen kasvualojen tarpeisiin paremmin vastaavaa koulutusta.

Hanke päättyy: 12/2021

Hallinnointi: Koulutuskeskus Brahe

Yhteystiedot: projektipäällikkö Sari Alajoki, p. 040 1357163, sari.alajoki@raahenedu.fi

Osaaminen virtaa jokilaaksoissa

Hankkeen tavoitteet: Kehitetään ammatillisen koulutuksen menetelmiä ja toimintamalleja työpaikoilla tapahtuvassa oppimisessa ja opetuksessa. 

Hanke päättyy: 8/2020

Hallinnointi: Haapavesi, JEDU

Yhteystiedot: projektikoordinaattori Anne Kaartinen, p. 0401577387, anne.kaartinen@jedu.fi

Invest In (Oulu South goes Global)

Hankkeen tavoitteet: Edistetään pk-yritysten kasvua ja kansainvälistymistä sekä edistetään ulkomaisten investointien tekemistä ja yritysten etabloitumista erityisesti alueen seutukuntien alueelle

Hanke päättyy: 12/2022

Hallinnointi: Raahen seutukunnan kehittämiskeskus

Yhteystiedot: elinkeino- ja kehitysjohtaja Jarmo Soinsaari, p. 044 479 3208, jarmo.soinsaari@oulainen.fi

Kasvun kartta

Hankkeen tavoitteet: Tukea kasvuyrittäjyyttä, auttaa yrittäjiä verkostoitumaan, löytämään paremmat kehittämispalvelut.

Hanke päättyy: 04/2021

Hallinnointi: Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Yhteystiedot: projektipäällikkö Mari Viirelä, p. p. 050 4777 280, mari.viirela@yrittajat.fi

Sales is a King

Hankkeen tavoitteet: lisätään yrityksen kaupallisen kokonaisymmärryksen lisäämiseen koko henkilöstössä, oppilaitoksissa ja yrityskehitysorganisaatioissa. 

Hanke päättyy: 12/2020

Hallinnointi: NIHAK

Yhteystiedot: Nivala-Haapajärven seutu NIHAK ry., projektipäällikkö Timo Liimatainen, puh. 044 445 7001, timo.liimatainen@ nihak.fi 

Virtuklubi

Hankkeen tavoitteet: Kehitetään kasvuhaluisia ja -kykyisiä mikro- ja pk-yrityksiä koulutuksen ja virtuaaliteknologian avulla. 

Hanke päättyy: 02/2021

Hallinnointi: Haapaveden - Siikalatvan seudun kuntayhtymä

Yhteystiedot: Annukka Pesonen, p. 050 520 3117, annukka.pesonen@siikalatva.fi

Avaimet yrittäjyyteen - sparrausta ja tukea muutostilanteisiin 

Hankkeen tavoitteet: Maaseudun mikroyritysten, nuorten yrittäjien ja maatilojen sivuelinkeinoja harjoittavien tukeminen yritysten arjessa, erityisesti muutostilanteessa. 

Hanke päättyy: 12/2021

Hallinnointi: ProAgria Oulu ja Oulun maa- ja kotitalousnaiset. 

Yhteystiedot: projektipäällikkö Minna Paakkola, p. 043 827 2996, minna.paakkola@proagria.fi

Duunitie

Hankkeen tavoitteet: Edistetään erityistä tukea ja monialaista palvelua tarvitsevien pitkäaikaistyöttömien työnhakijoiden sekä syrjäytymisuhan alla olevien nuorten työllistymistä yhteistyössä paikallisen TE-hallinnon, oppilaitosten ja muiden asiakkaan työllistymiseen vaikuttavien toimijoiden kanssa.

Hanke päättyy: 12/2022

Hallinnointi: Raudaskylän kristillinen opisto ry.

Yhteystiedot: hankesuunnittelija Anne Harvala, p. 050 5252 433, anne.harvala@rko.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pyhäjokimelonta 2008 009.jpg