Johanna Pétursdóttir: Tee siitä kaunista
Johanna Pétursdóttir: Tee siitä kaunista
4.-28.2.2026
Kuvataiteilija Johanna Pétursdóttirin näyttely “Tee siitä kaunista” levittäytyy KoronaGalleriaan helmikuussa 2026. Näyttely rakentuu taiteilijan vanhojen päiväkirjojen pohjalta, jotka toimivat sekä materiaalina että visuaalisena inspiraationa teoksille. Teokset tarjoavat katsojalle visuaalisesti vahvan ja runollisen kokemuksen, jossa sanat, muodot ja värit käyvät leikkiä abstraktion keinoin. Pétursdóttir on kirjaimellisesti kierrättänyt päiväkirjansa: hän on valmistanut niistä paperia ja leikannut tekstinpätkistä runollisia fragmentteja, jotka muistuttavat jääkaappirunoutta. Alkuperäiset vuodatukset ovat kadonneet näkyvistä, mutta niiden muotokieli elää uudessa kontekstissa - leikillisenä, dadaistisena runoutena, joka irrottaa merkityksiä ja rakentaa uusia. Näyttelyssä on esillä suurikokoisia maalauksia ja keraamisia veistoksia, joiden muotokieli ammentaa käsin kirjoitetun tekstin estetiikasta. Pétursdóttirille tyypillinen vahva visuaalisuus, värien käyttö ja muodon sommittelu nousevat keskiöön abstraktin taiteen keinoin.
Johanna Pétursdóttirin yksityisnäyttely KoronaGalleriassa on osa näyttelysarjaa, jonka Oulun Taiteilijaseura –63 ry. Järjestää Pohjois-Pohjanmaalla ja Kaikuussa vuosina 2025-26 yhteistyössä alueen kuntien kanssa. Mukana on 28 kuntaa ja taiteilijaa.
Oulun Taiteilijaseura on Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa työskentelevien kuvataiteilijoiden ammattijärjestö ja näyttelyiden taiteilijat ovat seuran jäseniä. Näyttelyissä esillä olevia teoksia voi hankkia omaksi paikalliseen taiteeseen erikoistuneesta Arto-taidelainaamosta. Arto sijaitsee Oulussa, mutta näyttelyn aikana lainatut ja ostetut teokset toimitamme Oulaisiin näyttelyn päättyessä. Tarjolla on lähes 2000 teoksen valikoima 120 paikalliselta taiteilijalta Pohjois-Pohjanmaalta ja Kainuusta. Oulun Taiteilijaseura on saanut näyttelyiden järjestämiseen avustuksen Uudet klassikot-rahastolta.
Näyttely on mukana virallisessa Oulu2026 – Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmassa.
Lisätietoja:
www.artoulu.fi
Johanna Pétursdóttir: Tee siitä kaunista
Näyttelyn avajaiset taiteilijan läsnäollessa ke 4.2.2026 klo 16-20.
Näyttely on esillä 4.-28.2.2026
KoronaGalleria, Oulainen
Oulaistenkatu 32
Gallerian aukioloajat: ke 16-20, to 10-14, pe 12-18, la 10-14
Vapaa pääsy