Haetaan Oulun Eteläisen lausujia

Joki-kirjastojen hankkeessa perustetaan Oulun Eteläisen lausujat -ryhmä, joka kehittää koulutusten avulla runonlausuntaohjelmiston Oulun kulttuuripääkaupunkivuoteen 2026. Ryhmäläiset pääsevät halutessaan esiintymään Joki-kirjastoissa vuoden 2026 aikana ja pienempi iskuryhmä esiintyy Oulu2026 Avajaisfestivaaleilla. Hanke on saanut Oulun Kulttuurisäätiön avustuksen. Ohjelma on hyväksytty Oulu2026-ohjelmistoon ”Me olemme kulttuuria”. Hankkeen hallinnoija on Oulaisten kaupunginkirjasto. Mukana on kaksitoista kuntaa Oulun Eteläisen alueelta: Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kalajoki, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Sievi, Siikalatva ja Ylivieska.

Hankkeessa järjestetään kaksi kurssia Kirjoita lavalle ja sen jatkokurssi Lausu lavalla. Oulaisten kirjastotoimenjohtaja Inga Petäjäsoja rohkaisee tulemaan mukaan: “Olemme saaneet mukaan kaksi kokenutta sanataiteen ohjaajaa Anna-Elina Isoaro ja Sari Keskimaa. Etsimme runouden harrastajia. Jos sinulla on pöytälaatikossa pohjoiseen kotiseutuumme liittyviä runoja, ota ne mukaan kurssille.”

Jäsenet valitaan ryhmään ilmoittautumisjärjestyksessä tavoitteena kuitenkin saada kokoon alueellisesti kattava ryhmä. Ilmoittaudu viimeistään 6.10.2025 sähköpostitse inga.petajasoja@oulainen.fi. Ilmoita myös kotikuntasi. Kaikki tilaisuudet järjestetään Oulaisten kaupunginkirjastolla. 

Kirjoita lavalle -kurssin ohjaajana on sanataiteilija Anna-Elina Isoaro Tampereelta. Suunnittelun lähtökohtana on pohjoinen näkökulma ja paikallisrunous. Anna-Elina Isoaro tiivistää, että ryhmäläisiä ohjataan kehittämään omaa ilmaisua siten, että rohkaistuu esittämään lavalla omia tekstejään. Isoaro antaa kirjoittajille henkilökohtaista palautetta ja ohjausta. Kirjoita lavalle -kurssilla saat ohjausta uusien runojen luomiseen. 

Lausu lavalla -kurssin pitää marraskuussa Sari Keskimaa Ylivieskasta. Ilmaisutaidon kurssilla ryhmäläiset muokkaavat Kirjoita lavalle -sisällöistä tai mahdollisista pöytälaatikkorunoista yhteisesityksen. Ohjaajat antavat näkemyksensä ja neuvottelevat yhteisesityksen sisällöstä.

Ilmoittaudu heti vai harkitsetko vielä?  Oulaisten kaupunginkirjastolla järjestetään kaikille avoin tiedotustilaisuus maanantai-iltana 30.9.2025 klo 17.30. Toiminnasta kiinnostuneet voivat esittää kysymyksiä. Infotilaisuudessa on läsnä etänä kurssien ohjaajat. Tilaisuutta voi tulla kuulemaan Oulaisten kaupunginkirjaston Pelihuoneella tai pyytää etäosallistumislinkki sähköpostilla kirjasto@oulainen.fi