KONSERTTI PERUTTU - Musiikkiviikot - Pohjoisen taivas
Kriittinen määrä Välke-kuoron laulajista on sairaana. Oulaisten Musiikkiviikkojen ”Pohjoisen taivas” -konsertti sunnuntaina 19.11. on tämän vuoksi peruttu. Lipun ostaneisiin ollaan yhteydessä joko Lippupiste.fi -toimistosta tai Oulaisten Musiikkiviikkojen lipunmyynnistä. Lisätietoja tarvittaessa musiikki@oulainen.fi tai puh 044 4793 259 tai 044 4793 268
_________________
POHJOISEN TAIVAS
Naiskuoro Välke
Sanna Korpi, sopraano
Kenneth Sjöwall, klarinetti
Nathan Archer, lyömäsoittimet
joht. Tapani Tirilä
Liput 25 / 20 eur
Musiikkiviikkojen päätöskonsertissa ”Pohjoisen taivas” kansallisesti ja kansainvälisesti menestynyt Naiskuoro Välke Tapani Tirilän johdolla ilmaisee huolensa ilmaston ja ihmisen kohtalonhetkistä. Oululaisen Juha Piston sävellys Neljä elementtiä kuultiin kantaesityksenä Oulun Uuden musiikin lokakuu -festivaalilla syksyllä 2022. Teoksen osat liittyvät läheisesti luontoon ja ilmastoon: Maa, Ilma, Vesi ja Tuli. Sävellys on kirjoitettu kuorolle, solistille ja klarinetille sekä lyömäsoittimille.
Solistiset osuudet laulava Sanna Korpi tulee Välkkeen riveistä. Klarinetisti Kenneth Sjöwall on Oulu Sinfonian muusikko ja kotimaassaan Kanadassa musiikkia opiskellut lyömäsoittaja Nathan Archer on Oulun konservatorion lehtori. – Uusiseelantilaisen David Hamiltonin teos The Arctic Tern´s Prayer (Lapintiiran rukous) kantaesitettiin myös viimesyksyisessä Oulun konsertissa. Maailman pisimpiä muuttomatkoja lentävä lapintiira symboloi omalta osaltaan luonnon monimuotoisuutta. Konsertin ohjelmistoa täydentävät revontulia, tähtiä ja luonnon keväistä heräämistä kuvaavat Ola Gjeilon, Ēriks Ešenvaldsin ja Kim André Arnesenin teokset.